Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes anti-malware kullanımı (resimli anlatım)

10 yıl önce firmanın ilk olarak RogueRemover adı ile çıkardığı yazılım, sahte anti-spyware programlardan kurtulmak için kullanılıyordu. Daha sonra “Malwarebytes Anti-Malware” olarak adını değiştirerek bir çok virüs ve zararlı tanımları da veritabanına ekledi. Bu programda diğer anti-virüs programlarına kıyasla farklı bir algoritma kullanılıyor.

Free sürümü belli aralıklarla manüel güncellemek gerekiyor. Zararlı yazılım tesbitinde Malwarebytes’in free sürümü ile full sürümü arasında az da olsa fark var. Free sürüm taramasında bulunamayan zararlılar full sürümde bulunuyor. Eğer lisans almadıysanız kurulumdan sonra en azından 14 günlük tam sürümü aktif edip taratarak, bilgisayarınızı ve flash diskleri zararlı yazılımlardan temizleyebilirsiniz.

Malwarebytes ve Emsisoft emergency kit ile bilgisayarı tarattığınızda büyük oranda virüslerden ve flash disk kısayol virüsü ile diğer zararlılardan kurtulmuş oluyorsunuz. Bilgisayarınızda active-monitor (gerçek zamanlı koruma) bir antivirüs programı olsa bile bu iki program bilgisayarı ağırlaştırmıyor, kurulu antivirüs ile çakışma yapmıyor.

Not: Malwarebytes programı  2017 yılı itibarıyla v3.0 olarak yenilenmiş olup, yayınlanan yeni sürümde kullanıcı arayüzü değişmiş, virüs veritabanı genişletilmiş ve yeni özellikler eklenmiştir. Resmi Web sitesinden inceleyebilirsiniz. https://www.malwarebytes.com/premium/

Malwarebytes v2.2.1.1043 programını buradan indirip kurun.

kurulum-sonu

Son deyip kurulumu bitirin. Update yapacak, Scan Now a basarak taratmayı başlatın.

Malwarebytes-update-scan

Tarama yapılıyor ve bulunan ögeleri gösteriyor.

Malwarebytes-tarama

Tarama bittiğinde saatin olduğu yerde bir uyarı çıkar.

Malwarebytes-uyari

Remove Selected e basarak karantinaya alın.

Malwarebytes-tarama-sonu

karantinaya alınıyor bekleyin,

karantinaya-aliniyor

sonra bilgisayarın yeniden başlatılması için uyarı çıkar. Eğer bilgisayarda işiniz yoksa yeniden başlatın, işiniz varsa hayır deyip sonra başlatabilirsiniz.

Malwarebytes-finish

Karantinaya alınanları daha sonra tümünü seçerek tamamen silebilirsiniz. En üstteki kutucuğa tik atarak hepsinin seçilmesini sağlayabilirsiniz.

Malwarebytes-karantina

Genel Ayarlardan, Malwarebytes’in mouse sağ tıklama kabuk menüde yer alması için evet işaretlenmelidir. Bu sadece belli klasör ve dizin taramasında kullanılır.

Malwarebytes-genel-ayarlar

Programı free olarak kurduysanız daha sonra 14 günlük full deneme sürümünü aktif edebilirsiniz.

Malwarebytes-aktive et

* * *