Emsisoft Emergency Kit 12

Usb Flash Disk Antivirüs Programı
Emsisoft Emergency Kit (Resimli Anlatım)

Emsisoft Anti-Malware On yıldan fazladır kullandığım ve olmazsa olmaz antivirüs, antimalware yazılımlarından biridir. Çift yönlü tanım imzaları ile (kendi signature ile bitdefender) zararlılara karşı üç katmanlı, davranışsal analiz (hips) özelliği ile gerçek zamanlı koruma sağlıyor.

Emsisoft Anti-Malware yeni bir kurulumda “30 günlük full deneme” ile “satın al” seçeneği bulunuyor. Bunun yerine aynı firmanın tarama amaçlı ve portable özellikli, süresiz ve tamamen ücretsiz olan Emsisoft Emergency Kit yazılımını kullanacağız.

Emergency Kit versiyon 12, sisteme kurulum yapmayan sadece sıkıştırılmış dosyaların çalışabilmesi için klasöre açılan ve taşınabilir özelliktedir. Kurulu olan antivirüslerle çakışma yapmaz. Diğer programlardan farkı ise hem bilgisayarınızda hemde taşınabilir disklerde kullanılabilir olmasıdır. Bu program tarama amaçlıdır, flash diske yüklendiğinde flash diski doğrudan korumaz. Flash diski ve bilgisayarı taratarak virüslerden temizlemek içindir.  Flash diskleri virüslerden korumak için farklı bir yöntem vardır. >

Not: Program Aralık 2016 tarihinde 12. sürüme güncellenmiştir. 12. sürüm windows 7 ve üzeri işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Emergency Kit programını bu linkten açılan sayfadan  DOWNLOAD NOW ‘a tıklayıp indiriniz.

İndirilen dosyaya çift tıklayıp değişiklik yapmadan “Extract“a basın.

Not: Programı flash bellekte kullanmak için “C:\EEK”deki “C” yerine flash diskin harfi neyse (Örn: F:\EEK) yaparak flash disk’e Extract edin. Programı EEK klasör içindeki “Start Emergency Kit Scanner.exe” dosyasından başlatabilirsiniz.

emsikur

Dosyalar “C:\EEK” dizinine açılacak ve masaüstünüzde “Start Emsisoft Emergency Kit” kısayolu oluşacaktır. Bu kısayola çift tıkladığınızda ilk önce

emsimza

imzalar yüklenecek

ayr

ve güncelleme yapılması gerekecektir.

emsiupdayr

“Evet” deyip güncelleme bittikten sonra,

updown

ayr

“PİPs” tespit etkin olsun mu “Evet” diyoruz.

emspipsayr

Sağ alt köşede çıkan uyarıyı kapatıyoruz. (saat ve tarih olan yer) Bu bilgi uyarısıdır.

emergen

Ana pencere “Ayarlar” “Tarama” dan “HIZLI TARAMA” ile sisteminizi taratabilirsiniz.

emscan

İsterseniz “MALWARE TARAMASI” ile de taratabilirsiniz ama biraz uzun sürecektir.

emsi-tarama

Kendin Tara ile belli klasörleri taratabilirsiniz. Klasör ekle den flash diski ekleyip kısayol virüslerini temizleyebilirsiniz.

klasor-ekle-sil

Ana menü “Ayarlardan” üstteki “TARAMA” dan 3 türlü tarama seçeneğini de kullanabilirsiniz.

emscanend

Tarama tamamlandığında “Seçilenleri Karantinaya al” ve “Seçilenleri sil” den birini tercih edin. Genelde “Seçilenleri sil” yapılır. “Seçilenleri sil” yaptığınızda aşağıdaki  gibi onay ister.

emsemin

Bazı virüsler bilgisayar yeniden başlatıldığında silinecek uyarısı verir.

kendi-tarama-sonuc

Güvenlik ipucu için “Abone ol” uyarısını “Tekrar sorma“yı işaretleyip kapatalım. İsterseniz olabilirsinizde.

emsabo

Bundan sonraki kullanımlarda sadece ana ekran penceresi açılacak ve güncellemeyi elle yapmak gerekecektir. Yukarıda geçen tarifteki işlemleri flash belleğinize de yaparak taşınabilir antivirüse sahip olursunuz. Yani flash diskten bilgisayar ve flash diskleri taratıp virüsleri temizleyebilirsiniz.

* * *